2011. március 22., kedd

Tehetséggondozás a Szent Imre Gimnáziumban

Akkreditált Kiváló Tehetségpont címet kapott a nyíregyházi Szent Imre Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium.
Az elismerést megelőzően szakértők vizsgálták meg az intézményben folyó tehetségsegítő munkát. Az akkreditált kiváló tehetségpont címet három évig használhatjuk.
Közel 30 pedagógusunk vett részt továbbképzésen tehetséggondozás témában. Egy kollegánk tehetségfejlesztő szakértő szakot végez. Ettől a tanévtől kezdve pszichológus is segíti a tehetséggondozó munkánkat.
2006-ban hoztuk létre a „Talentumok Tehetséggondozó Programunkat”, amelynek célja a tehetséges tanulók kiválasztása, tanulmányi munkájuk egészének követése és irányítása, terhelésük, versenyzésük tudatos tervezése, valamint személyiségfejlődésük, rekreációs tevékenységeik kiemelt figyelemmel kísérése. A tanulóknak a tehetségük kibontakozását segítő és a képességeiknek megfelelő színvonalú többlet-ismeretanyagot biztosítunk, ezáltal hatékonyan készülhetnek fel a megyei, regionális és országos tanulmányi versenyekre. A sokféle tehetségforma közül kiemelten foglalkozunk az intellektuális tehetségekkel, ezen belül a természettudományi, matematikai, informatikai, idegen nyelvi tehetségekkel és a humán tudományokban kiemelkedő tehetségekkel foglalkozunk.
Tehetséggondozó modellünkkel, mint jó gyakorlattal bekerültünk a referenciaintézmények hálózatába. 
2010 márciusában megtartottuk iskolánk tehetségnapját, a PI-programot, amelyen Sudoku és idegen nyelvi szókirakó egyéni és csapatversenyeken mérethette meg magát a megyéből érkező kb. 160 diák, és az érdeklődők kerekasztal beszélgetések keretében betekinthettek tehetséggondozó munkánkba.
A komplex fejlesztés jegyében rendezzük meg a „Szép magyar beszéd –Nyelvművelő és szónokverseny a humán tehetségek fejlesztéséért” c. versenyünket, valamint az egyházi iskolák körében évente a „Keresztény Ifjúsági Találkozó és kreatív versengés” programot.
Diákjaink kikapcsolódását, feltöltődését és lelki egyensúlyának megteremtését segítik rekreációs közösségi programjaink, pl. a humán nap, reál nap, amelyeket sok vidámság, mozgás, kreatív vetélkedők jellemeznek.
Versenyekre felkészítő munkánk eredményességét bizonyítja, hogy az előző négy tanévben 38 diákunk versenyzett országos döntőkben történelem, matematika, kémia, informatika, angol, földrajz, művészettörténet és hittan tantárgyakból. A legrangosabb versenyen, az OKTV-n művészettörténetből 3., történelemből 15. lett diákunk. Az Arany Dániel Matematikaverseny döntőjében 2. díjat nyert, az Angol Nyelvű Szónokverseny országos döntőjében 1., a Katolikus Iskolák Matematikaversenyén országos 3. helyezett lett egy-egy diákunk. A nyolcosztályos gimnáziumok versenyén 65, megyei versenyeken 62 tanulónk ért el dobogós helyezést.
A tehetséggondozó munkánk érdekében számos külső szakértővel és tehetségműhellyel tartunk kapcsolatot:
Dr. Kiss Sándorral, a Nyíregyházi Főiskola nyugalmazott docensével az Ambrózy Géza Megyei Matematikaverseny szervezésében, feladatok összeállításában és javításában működünk közre.
Az elmúlt években több városi tehetséggondozó matematika szakkör és nyári tábor kapott helyet iskolánkban, és egy kollegánk is oktat ezekben. Számos diákunkat irányítjuk ezekbe a szakkörökbe és felkészítjük őket a beválogatásra. 
Az Út a tudományhoz program keretében több kutató projektben vettek részt diákjaink. Pl. tanulmányi kiránduláson megtekintették a svájci CERN részecskefizikai kutatóintézetet, a Debreceni Egyetem egyik oktatója segítségével a digitális képfeldolgozás területén kutatnak diákjaink.